Zruční štukatéři Jeseník







icoPosted by:  :  Category: Bydlení

Ne každá zeď je hladká, aby byla ihned vhodná k malování nebo lepení tapet. Kvalitní štuky, které dovedou zruční štukatéři Jeseník, přemění i nejhorší zdi na krásné hladké plochy. Štuky nejsou jen velké rovné plochy, ale štukatéři Jeseník s nimi vykouzlí i plastické prvky, které dovedou proměnit interiér v krásné reprezentační prostory.

Štukování stěn a omítek

Zruční štukatéři Jeseník provádí štukování a stěrkování stěn v panelových i cihlových domech převážně materiály Rigips Rimano, Prima, Kerzapet a Keraštuk. Nezáleží, zda se jedná o rekonstrukci starých bytů anebo novou výstavbu, štukatéři Jeseník vždy připraví zeď na následné bezproblémové malířské práce.

Stěrkování

Z panelů či zdiva se odstraní staré tapety, opraví se největší nerovnosti a praskliny omítkovou směsí, nanese se první vrstva stěrky Rigips Rimano Uni, kterou se vyrovnají hrubší nerovnosti. Pak následuje druhá vrstva stěrky Prima, která vytvoří dokonale hladký povrch, který se po zaschnutí ještě jemně přebrousí. Velké nerovnosti, jako jsou například stykové hrany špatně sesazených panelů, se roztáhnou do ztracena, aby nebyly na první pohled znatelné.

Štukování

Vzhledu klasické omítky se dosahuje štukováním stěn materiálem Keraštuk a Kerzapet, které se nanáší ve dvou vrstvách na penetrované zdivo a povrch se poté vyhladí filcovým hladítkem.

Dekorativní štuky

Zvláštním druhem štuků jsou tzv. dekorativní štuky, nebo také dekorativní malby stěn. S jejich pomocí lze docílit nejrůznějších barevných a tvarových efektů. Štukatéři Jeseník nabízejí dekorativní štuky mnoha typů. Nejžádanějšími jsou:

  • Benátský štuk – Raffaello Decor stucco
  • Antický štuk – Ottocento Antico veluto
  • Marocký štuk – Tadelakt
  • Imitace přírodních materiálů – imitace betonu, břidlice, juty, kamene, kovu, kreosu, levigato, marmorino, mědi, červeného mramoru, zlatého mramoru, travertinu
  • Štuky v minulosti

    Na historických stavbách je slovem štuk označována hmota složená ze sádry, hašeného vápna, jemného písku, najemno drcených cihel či mramoru a vody. Jedná se o velmi jemnou a přilnavou maltovou směs, která umožňuje vytvářet pomocí modelačních nástrojů nejrůznější plastické ornamenty. Tato technika byla oblíbena především v baroku, používala se však už v antickém Římě. Objevila se znovu v renesanci a byla používána ještě na počátku dvacátého století v secesní architektuře. Od poloviny devatenáctého století však byly štukové ornamenty v drtivé většině tvořeny odléváním do forem, což nakonec vedlo k naprosté devalvaci této techniky a jejímu postupnému opuštění ve prospěch architektury zcela bez štukového ornamentu v purismu, konstruktivismu a funkcionalismu.

    Štuky v současném stavebnictví

    V současném stavebnictví je slovem štuk označována jemná maltová směs zrnitosti max. do 1 mm, která se v tenké vrstvě nanáší na jádrovou omítku. Jedná se tak o povrchovou vrstvu – finální úpravu omítky. Složení této směsi, její účel a způsob použití je však značně odlišný od štuku v původním slova smyslu. Štukové omítky se v dnešní době provádí zásadně filcováním a jedná se o velmi oblíbenou povrchovou úpravu omítek v Českých zemích.

    Druhy štuku podle druhu pojiva

  • vápenný
  • vápennosádrový
  • sádrový
  • cementový
  • Druhy štuku podle zrnitosti

  • jemnozrnný (velikost zrna do 0,5 mm)
  • hrubozrnný (velikost zrna do max. 1,5 mm)
  • Leave a Reply

    You must be logged in to post a comment.