Změny interiérů a tapetování JeseníkicoPosted by:  :  Category: Nemovitosti

Po období jednobarevných stěn se nejen v Jeseníku znovu hlásí ke slovu tapety. Nějaký čas to vypadalo, že tapety upadnou v zapomnění. Moderní tapety mají, na rozdíl od svých jednovrstvých papírových předchůdkyň, několik výhod. Zdvojením vrstvy se zkvalitnily jejich užitné vlastnosti a hlavně se změnil jejich vzhled. Plastické vzory a fascinující barevnost přinášejí nové možnosti výtvarného pojetí interiéru. Nejen vyšší kvalitu, ale také širší uplatnění – to s sebou přinesly dvouvrstvé tapety. Jejich podklad je z papíru, polyetylénové pěny nebo vláknité buničiny. Pěna i buničina posunuly kvalitu tapet výrazně dopředu. Zvýšila se jejich tvarová stálost a při lepení se nesrážejí. Tapety výborně tlumí hluk a dokáží překrýt i drobné trhliny na stěně. Pokud hledáte zkušené tapetáře v regionu Jeseník a Jesenicko zvolte firmu EKOMPLEX tapety Jeseník. Lepí tapety klasické, s reliéfem, vzorované i s prostřihem. V rámci lepení tapet zajišťují i veškeré malířské práce.

Jaké jsou druhy tapet

 • Vyrovnávací tapety slouží jako podklad pro tapetování, zakrýváme s nimi vady a nerovnosti stěny.
 • Papírové tapety patří k nejlevnějším, přesto lze vybírat z velkého množství vzorů a barev.
 • Fototapety jsou velmi dekorativní, příliš se ale nehodí do velmi využívaných prostor.
 • Tapety s dřevěnými vlákny mají hrubý povrch, bývají nepotištěné, skvěle zakryjí nehezké stěny.
 • Reliéfní tapety mají vtištěný vzor, jaou ale poměrně těžké a nedoporučují se proto k použití na stropy.
 • Textilní tapety jsou pevné, působí v místnosti dekorativně, hodí se do hodně namáhaných prostor.
 • Vinylové tapety mají reliéfní povrch, jsou omyvatelné a odolné, uplatnění proto najdou i v kuchyni a v koupelně.
 • Sklovlákenné tkaniny patří k nejdražším tapetám, jsou ale velmi odolné a dlouho vydrží. Hodí se i k zakrytí nerovností stěn a trhlin.
 • Na co si dát pozor při tapetování

  Důležitými vlastnostmi, které jsou při tapetování rozhodující, jsou pevnost a nasákavost podkladové plochy. Podle nasákavosti rozlišujeme vrstvy schopné absorbovat vlhkost neboli vrstvy savé (např. beton, dřevo, přírodní kámen, cihla, sádrokarton) a vrstvy hutné, nesavé (např. plast, kov, linoleum). Protože se tapetování obvykle provádí jen na savých površích, je nutné zvýšit nasákavost nesavých povrchů (např. odstraněním barevné vrstvy, omítnutím, přestrkováním, atd..). Tím se výrazně zvýší spolehlivost tapetování. Pokud není možné zvýšit nasákavost, je nutné zvolit takový typ tapety, který umožňuje odpařování vlhkosti lepidla přes strukturu tapety. S veškerými problémy vám pomohou zruční tapetáři z firmy EKOMPLEX tapety Jeseník.

  Jen hezké tapety nestačí

  Lepidlo ovlivňuje výsledek tapetování víc než by se mohlo na první pohled zdát. Pokud použijeme lepidlo s malou lepicí sílou, tapety po pár dnech odpadnou ze zdi. Nenecháme-li papírovou tapetu dostatečně nabobtnat, objeví se pod ní neestetické bubliny.
  Lepidlo můžeme aplikovat 3 způsoby:
  Přímo na tapetu
  Pokud si tapety nezachovávají své rozměry, lepidlo se nanáší přímo na zadní stranu tapet. Lepidlo s obsahem methyl-celulózy nanášíme na zadní stranu tapety štětcem, kartáčem nebo pomocí přípravku na tapetování. Papír (na zadní straně tapety) vlivem vlhkosti v lepidle nabobtná a šířka tapety se může oproti původním rozměrům během 10-15 minut zvětšit až o 1-1,5 cm. Během této doby se poskládána tapeta „změkčuje“ (bobtná). Na stěnu ji můžeme nalepit až po úplném dokončení bobtnání. Pokud nalepíme tapetu na stěnu před tím, než zcela nabobtná, dokončí se bobtání až na stěně a pod tapetou vzniknou různé neestetické bubliny a záhyby.
  Přímo na stěnu
  U tapet, které si zachovávají své rozměry, odpadá proces „změkčování“ (bobtnání). Lepidlo můžeme nanášet přímo na stěnu. Namíchané lepidlo naneste rovnoměrně na stěnu pomocí krátkosrstého kruhového štětce nebo pomocí speciálního válečku.
  Na stěnu i tapetu
  Některé tapety (zachovávající si své rozměry) mají na zadní straně vlisované vzory, které podstatně zvyšují spotřebu lepidla. U těchto tapet někdy musíme nanést lepidlo jak na stěnu, tak na zadní stranu tapety, aby se dosáhlo důkladného navlhčení.

  Leave a Reply

  You must be logged in to post a comment.